Archiwum

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 11 (2024)

    Jedenasty numer czasopisma oddajemy w Państwa ręce przy okazji II Kongresu Energetyki Rozproszonej. Ponieważ Miastem Gospodarzem tego wydarzenia jest Miasto Kraków, postanowiliśmy udostępnić nasze łamy przedstawicielom poszczególnych jednostek administracyjnych, by zaprezentowali działania, dzięki którym stolica Małopolski włącza się w szeroki proces transformacji energetycznej kraju.

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 10 (2023)

    Dziesiąty zeszyt czasopisma „Energetyka Rozproszona” jest poświęcony podsumowaniu I Kongresu Energetyki Rozproszonej, który odbył się we wrześniu 2023 r. w Krakowie. Artykuły w nim zebrane relacjonują wybrane sesje KER oraz stanowią zapis wykładów wygłoszonych w trakcie obrad.

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 9 (2023)

    Dziewiąty zeszyt czasopisma „Energetyka Rozproszona” otwierają artykuły, w których autorzy analizują uwarunkowania polskiej transformacji energetycznej w jej aspekcie strategicznym. Kolejne teksty koncentrują się na metodach monitorowania transformacji oraz na kluczowych technologiach energetyki rozproszonej.

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 8 (2022)

    Zapraszamy do lektury ósmego numeru czasopisma „Energetyka Rozproszona”, którego tematem przewodnim jest opracowana w ramach projektu KlastER Strategia rozwoju energetyki rozpro­szonej w Polsce do 2040 roku. Dokument zawiera propozycje niezbęd­nych działań wzmacniających rozwój energetyki rozpro­szonej i koresponduje z dokumentami rządowymi wyznaczającymi ramy transformacji energetycznej w Polsce. Artykuły zebrane w części pierwszej zeszytu odnoszą się bezpośrednio do prac nad Strategią… i analizują zawarte w niej treści dotyczące poszczególnych obszarów: ekonomicznego, społecznego, techniczno-technologicznego i legislacyjnego.

    Ponadto Michał Kurtyka snuje wizję wykorzystania energetyki rozproszonej jako środka zaradczego na kryzys energetyczny, Ewa Adamiec i Elżbieta Jarosz-Krzemińska wskazują na korzyści środowiskowe i zdrowotne wyni­kające z oszczędzania energii oraz zastosowania rozproszonych źródeł ener­gii, zaś Ar­kadiusz Marat przedstawia studium przypadku dotyczące użycia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii do inteligentnego zarządzania energią w Grupie Technologicznej Automatic System Engineering. Na zakończenie zamieszczamy zapis przemówienia prof. Jana Pop­czyka wygłoszonego podczas uroczystości wręczania nagrody Kreator Nowej Energetyki w trakcie IV Forum Energetyki Rozproszonej.

    Jesteśmy przekonani, że numer, który oddajemy w Państwa ręce, nie tylko wzbogaci wiedzę dotyczącą samej energetyki rozproszonej, ale również pozwoli zorientować się w działalności środowiska zorganizowanego wokół tego zjawiska.

    Życzymy ciekawej lektury!

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 5-6 (2021)

    W miarę przyspieszania transformacji energetycznej pytanie o jej polski kształt zyskuje na znaczeniu. W najnowszym zeszycie czasopisma „Energetyka rozproszona” zaprosiliśmy aktywnych uczestników transformacji do przedstawienia przemyśleń i rekomendacji co do kierunków i uwarunkowań jej rozwoju. 

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 3 (2020)

    W przełomowym czasie mierzenia się z wyzwaniem przywracania gospodarki do poziomu sprzed kryzysu coraz powszechniejsze jest przekonanie, że szczególnie silny potencjał rozwojowy tkwi w lokalnym wymiarze gospodarki. W kontekście energetycznym oznacza to konieczność włączania się w nurt globalnej transformacji energetycznej, której podstawą jest oparcie się na lokalnie rozproszonych zasobach i źródłach (zwłaszcza odnawialnych) oraz rozwijanie lokalnych rynków energii.

  • Energetyka Rozproszona
    Nr 2 (2020)

    Niniejszy zeszyt poświęcony jest w całości aspektom technicznym. Klastry energii funkcjonują na obszarze działania lokalnych dystrybutorów. Wzajemne relacje tych dwóch podmiotów mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju klastrów i szerzej – rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Bez określenia zasad tej współpracy, zasad gwarantujących korzyści obydwu partnerom, rozwój klastrów energii będzie bardzo trudny, jeżeli w ogóle możliwy.

  • Energetyka Rozproszona. Klastry energii - bariery i szanse rozwoju
    Nr 1 (2019)

    Jednym z fundamentów globalnej transformacji energetycznej jest integracja rozproszonych źródeł energii (także zasobników), w tym w szczególności źródeł odnawialnych. To podstawa współczesnych koncepcji prosumentów, wirtualnych elektrowni, mikrosieci, lokalnych obszarów bilansowania, klastrów energii oraz cywilizacyjnego rozwoju współczesnego społeczeństwa obywatelskiego.