O czasopiśmie
ENERGETYKA ROZPROSZONA jest czasopismem polskojęzycznym, wydawanym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Polska). Podstawę stanowi wersja elektroniczna czasopisma zamieszczana na stronie internetowej Sieci Kompetencji ds. Energetyki Rozproszonej (https://www.energetyka-rozproszona.pl/czasopismo/) oraz na platformie OJS Wydawnictw AGH (https://journals.agh.edu.pl/er/) . Wybrane artykuły będą także publikowane w formie drukowanej w zeszytach wydawanych w cyklu półrocznym.
Wszystkie treści publikowane w czasopiśmie są dostępne bezpłatnie i bez okresu embarga. Zgodnie z modelem Open Access dostęp do pełnych tekstów nie wymaga rejestracji, użytkownik ma możliwość ich czytania, pobierania, kopiowania, rozpowszechniania i drukowania. Forma publikowania treści w czasopiśmie „Energetyka Rozproszona” jest zgodna z modelem Open Access wymaganym przez bazę DOAJ. Redakcja czasopisma nie pobiera żadnych opłat w związku z procedowaniem manuskryptów ani publikacją artykułów. Czasopismo stosuje się do reguł zawartych w "Principles of Transparency and Best Practice in Scholarly Publishing".
Czasopismo jest skierowane głównie do pracowników uczelni, doktorantów i studentów, inżynierów, polityków, działaczy samorządów terytorialnych i pracowników administracji państwowej, przedstawicieli wspólnot i lokalnych inicjatyw energetycznych, prosumentów oraz wszystkich osób zainteresowanych rozwojem energetyki rozproszonej w Polsce. Energetyka Rozproszona publikuje różne rodzaje tekstów dotyczących technicznych, ekonomicznych, społecznych i legislacyjnych aspektów rozwijania lokalnych inicjatyw energetycznych.
Czasopismo uzyskało patronat Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk.
W latach 2021-2022 czasopismo było finansowane w ramach projektu Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER). Od 2023 r. numery czasopisma są współfinansowane w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (OTE).
Aktualny numer
Jedenasty numer czasopisma oddajemy w Państwa ręce przy okazji II Kongresu Energetyki Rozproszonej. Ponieważ Miastem Gospodarzem tego wydarzenia jest Miasto Kraków, postanowiliśmy udostępnić nasze łamy przedstawicielom poszczególnych jednostek administracyjnych, by zaprezentowali działania, dzięki którym stolica Małopolski włącza się w szeroki proces transformacji energetycznej kraju.