Wytwarzanie energii oraz ograniczanie jej zużycia na przykładzie przedsiębiorstwa wodociągowego

Autor

  • Tadeusz Żaba Wodociągi Miasta Krakowa SA

DOI:

https://doi.org/10.7494/er.2024.11.21-27

Słowa kluczowe:

energia elektryczna, ciepło, kogeneracja, biogaz

Abstrakt

Energia elektryczna stanowi ważną pozycję w kosztach działalności każdego przedsiębiorstwa. Dlatego jej oszczędne zużycie oraz możliwość generacji dają szansę na znalezienie oszczędności i uzyskanie lepszej pozycji rynkowej. Generacja rozproszona pozwala nie tylko na ograniczenie kosztów, ale również zmniejszenie strat na przesyle oraz zwiększenie niezawodności. Wytwarzanie energii nabiera szczególnego znaczenia w przypadku przedsiębiorstw komunalnych, których koszty funkcjonowania przekładają się bezpośrednio na stawki opłat ponoszonych przez mieszkańców. Zwykle tego typu przedsiębiorstwa posiadają naturalne uwarunkowania,jak np. miejsce pod zabudowę odnawialnych źródeł energii. Rozwój OZE to nie tylko moda, ale przede wszystkim działanie w celu ograniczenia emisji i redukcji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.Oszczędność opłat za energię elektryczną można uzyskać przez jej wytwarzanie, ale także dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań w zakresie optymalizacji sterowania pracą głównych odbiorników energii elektrycznej. Wykorzystanie inteligentnych narzędzi staje się coraz bardziej powszechnie, a koszty poniesione na wdrożenie zwracają się w krótkim okresie. Tego typu środki pozwalają również na ograniczenie kosztów związanych z obsługą oraz na zapewnienie bezpieczeństwa prowadzonych procesów technologicznych. W artykule przedstawiono działania w zakresie wytwarzania i oszczędzania energii na przykładzie Wodociągów Miasta Krakowa SA.

Bibliografia

T. Żaba (2012), Odzysk energii z grawitacyjnego spływu wody zasilającej krakowski system zaopatrzenia w wodę, „Woda i My” 63: 4–5.

T. Żaba (2013), Analiza pracy turbiny wodnej zabudowanej na rurociągu magistralnym zasilającym krakowski system zaopatrzenia w wodę, „Instal” 10: 55–59.

T. Żaba, A. Langer (2013), Zastosowanie turbiny do odzysku energii na rurociągu magistralnym zasilającym krakowski system zaopatrzenia w wodę, „Paliwa i Energetyka” 4: 62–65.

Opublikowane

2024-10-28

Jak cytować

Żaba, T. (2024). Wytwarzanie energii oraz ograniczanie jej zużycia na przykładzie przedsiębiorstwa wodociągowego. Energetyka Rozproszona, (11), 21–27. https://doi.org/10.7494/er.2024.11.21-27